سیلیکات سدیم مایع

به عنوان اصلاح‌کننده‌ی سختی بتن ( روان ساز ) و افزایش‌دهندة میزان مقاومت در برابر نفوذ آب کاربرد فراوانی دارد.

آغشته كردن بتن با سيليكات سديم باعث كاهش خلل و فرج در آن شده و طول عمر آن را افزايش مي‌دهد

نتايج كاربرد سيليكات‌هاي سديم در مخلوط‌هاي سيمان به شرح زير است: مقاومت سيمان در برابر اسيد و مواد شيميايي ديگر و دماي بالا و تماس با آب، كاربرد راحت، قيمت پايين و عملكرد پيوند شدن قوي با انواع سطوح مي‌باشد.

 طبیعت بتن

ماده اصلی پرکننده در یک ترکیب بتنی دانه های سنگی می باشد که ماده چسباننده حاصل از ترکیب آب و سیمان , آنها را به یکدیگر میدوزد.زمانی که اجزاء سیمان هیدراته می شود ویا با آب ترکیب میگردد , آنها تشکیل سیلیکات کلسیم هیدراته را می دهند که این ترکیب همانند یک توده صلب سخت می گردد.

 

بتن یک ترکیب آبی است . برای ساخت این ترکیب کارا و پیوسته و یکپارچه از آبی بیشتر از مقدار لازم

برای هیدراتاسیون سیمان استفاده می گردد. این آب اضافی که برای روانی بتن استفاده می شود از

منافذ و  شیارهای نازک بتن بیرون می آید   .   با وجود اینکه بتن ظاهرا یک جسم صلب و  سخت شده

است ,  ولی یک جسم متخلخل و نفوذ پذیر می باشد . تقلیل دهنده های آب و  فوق روان کننده ها به

منظور کاهش مقدار آب در مخلوط بتن و افزایش کارایی آن بکار میروند ,  با این وجود منافذ , سوراخها

و مسیر های نفوذی در بتن سالم  ,  باقی می مانند  و  می توانند آب  و  مواد شیمیایی مهاجم  را  به

عناصر سازه ای انتقال داده  و  باعث پوسیدن فولاد مسلح کننده  و تخریب بتن گردند . که با این وجود

بی نقصی سازه به خطر خواهد افتاد.

حمله اسیدی به بتن

هیچ سیمان پرتلندی در مقابل حمله اسیدها مقاوم نمی باشد . در محیط های مرطوب ، دی اکسید گوگرد ( SO2 ) و دی اکسید کربن ( CO2 ) و همچنین بعضی بخارهای دیگر موجود در هوا ، تشکیل اسید می دهند که به بتن حمله کرده و ضمن حل کردن و بیرون آوردن بخشی از خمیر هیدراته شده ، توده ای نرم و خیلی ضعیف را بجای می گذارند . در محیط های صنعتی گوناگون بخصوص در دودکشها و در بعضی محیط های کشاورزی ، مانند کف محل های تولید و عرضه فرآورده های لبنیاتی نیز با این نوع حمله مواجه می شویم .

در عمل ، شدت حمله با افزایش خاصیت اسیدی ، افزایش می یابد . حمله در PH کمتر از ۶٫۵ بوقوع می پیوندد و PH کمتر از ۴٫۵ به حمله شدیدی منتهی می گردد . سرعت حمله به توانایی یون های هیدروژن در پراکنده شدن در داخل ژل سیمان ( C – S – H ) ، بعد از حل شدن و شسته شدن هیدروکسید کلسیم نیز بستگی دارد .

بتن توسط آب حاوی دی اکسید کربن آزاد با غلظت حداقل ۱۵ تا ۶۰ ( ppm ) نیز مورد حمله قرار می گیرد . این آبهای اسیدی ، آب لجن زارها و آب ناشی از ذوب و یخ یا جمع شدگی می باشند . آب لجن با مقدار دی اکسید کربن بیش از ۶۰ ( ppm ) خورنده بوده و می تواند PH پایینی در حدود ۴٫۴ داشته باشد .

اگر چه فاضلاب خانگی دارای طبیعتی قلیائی می باشد ، اما باعث فرسایش مجاری فاضلاب می گردد . بخصوص در دماهای نسبتا” بالا ، که ترکیبات گوگرد موجود در فاضلاب توسط باکتری ها به گاز H2S  تعدیل می شوند . این ترکیب به تنهایی عامل مخربی نمی باشد ، اما در مجاورت رطوبت ، سطح خارج از فاضلاب بتن حل شده و توسط باکتری ها تحت اکسیداسیون قرار گرفته و سرانجام اسید سولفوریک تولید می کند . بنابراین ، حمله در بالای سطح جریان فاضلاب رخ می دهد . سیمان بتدریج حل می شود و فرسایش رو به تَزایُد بتن به وقوع می پیوندد .

حمله هیدروکسید کلسیم کریستالی Ca(OH)2 را می توان با تثبیت نمودن آن ، کاهش داده و یا از آن جلوگیری نمود . این کار با پوشش بتن توسط سیلیکات سدیم رقیق شده انجام می شود ، که سیلیکات های کلسیم را در حفره ها تشکیل می دهد . پوشش سطح توسط قیر ، لاستیک ، رنگ های قیری ، رزین های اپوکسی و مواد دیگر نیز با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند . درجه محافظت ایجاد شده توسط هر یک از پوشش ها متفاوت می باشد ، اما در همه موارد لازم است که پوشش محافظ به خوبی به بتن بچسبد و در مقابل عوامل مکانیکی آسیب نبیند . بنابراین دسترسی برای بازرسی و تجدید پوشش معمولا” ضروری نمی باشد .

مواد شیمیایی کریستالی مقاومت بتن را بهبود بخشیده , هزینه های نگهداری را پایین آورده و دوره استفاده از بنا ر ا افزایش می دهند.

از پی , کف طبقات و پانل های پیش ساخته خارجی تا بناهای آبی و زیربناهای شهری , بتن یکی از عمومی ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد. هرچند از ترکیب دانه های سنگی , سیمان و آب ناشی می شود, ولی اغلب مستعد خرابی با نفوذ آب و ترکیبات شیمیایی می باشد.

این تاثیرات مخرب را می توان با استفاده از فناوری ضد آب کردن کریستالی دور کرده و پایایی و دوام ساختار بتنی را بهبود بخشیده و با این وسیله هزینه های نگهداری دردراز مدت را کاهش داد. این مقاله چگونگی اجرای یک سطح عالی را با مخلوط های بتن , مواد و ترکیبات سبک توضیح داده و چگونگی اقتصادی بودن این روش را به طراحان حرفه ای نشان میدهد.

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

This site is protected by wp-copyrightpro.com