Liquid Sodium Silicate

 

سلیکات سدیم    ( Sodium Silicate )، به نامهاي دیگری همچون آب شيشه  (water glass  ) يا شيشة مايع نيز نامیده می شود و از نظر ظاهری به صورت محلول آبي و جامد می باشد . اين ماده در فرمول‌بندي لعاب و مينا (کاشی ،سرامیک وچینی) به‌كار مي‌رود. انواع محلول مايع آن در صنایع شوینده، پاك‌كننده‌هاي صنعتي و عمومي، چسب، سيمان‌سازي و بتن، ‌رنگ و پوشش، قالب ريخته‌گري و صنایع نسوز و سایر صنایع به صورت عمومی كاربرد دارد .

در قرن نوزدهم ميلادي با آغشته كردن چوب با سیلیکات سدیم مایع از حمله حشرات به چوب جلوگيري مي‌كردند و در قرن بيستم براي جلوگيري از خراب شدن تخم مرغ و عمر طولاني آن براي ۹ ماه از سیلیکات استفاده مي‌شد. سيليكات سديم مایع براي پوشش كردن ديوار و عايق كردن و كاشي بام ساختمان و نيز به عنوان چسب چوب و كاغذ استفاده مي‌گردد. راحت مرطوب كردن سطح‌هاي متصل شده به هم، نفوذ كردن قابل كنترل، ويسكوزيته مناسب، خصوصيات آماده شدن خوب و استحكام بالا از مزایای بارز سیلیکات سدیم مایع می باشد. سیلیکات سدیم مایع با از دست دادن آب خود از حالت مايع به يك حالت نيمه جامد تبديل مي‌شود.

درصنایع نسوز و دیر گداز به عنوان افزایش‌دهندة چسبندگی در ملات‌های نسوز ، افزایش دهندة مقاومت در برابر حرارت، جلوگیری از ترک خوردن و شکستگی در برابر حرارت و همچنین به عنوان لایه‌های عایق استفاده می شود.

در صنعت ديرگداز استفاده از سيليكات سديم به عنوان دي‌فلوكولانت پلاستيك بسيار مورد مصرف قرار مي‌گيرد زيرا مي‌تواند بدون نياز به افزايش آب ، به مقدار زياد مي‌تواند پلاستيسيته مناسبي را ايجاد نمايد. اين ماده هم‌چنين بعد از خشكايش نيز استحكام خوبي در تركيب ايجاد مي‌نمايد و به همراه بالكلي پلاستيسيته مورد نياز براي ريخته‌گري تركيبات را در صنايع ديرگداز تامين مي‌نمايد. سيليكات‌هايي كه براي دي‌فلوكولاسيون بكار برده مي‌شوند مي‌توانند به شكل مايع، پودر و يا ورقه‌اي وجود داشته باشند. فلزات قليايي مثل سديم، پتاسيم و آمونيوم مي‌تواند در تركيب وجود داشته باشد .

درصنایع رنگ سازی عموماً به عنوان افزودنی در مواد اولیه (روان ساز ) ودر تشکیل پوشش‌ دوم استفاده می شود.

در صنعت براي كاهش خوردگي سطح فلز و شناورسازي سنگ‌هاي معدني مس و كُروم براي استخراج (با استفاده از زدودن ناخالصي‌هاي كانه نظير سيليكاي طبيعي و اكسيدهاي آهن) استفاده مي‌گردد.

سيليكات‌هاي سديم براي كاهش سرب، مس و ديگر فلزات سنگين در آب آشاميدني و كاهش سختي كلسيمي و منيزيمي آن شناخته شده‌اند. عملكرد آن‌ها به عنوان يك بازدارنده خوردگي براي تشكيل يك فيلم ميكروسكوپي روي داخل لوله آب و جلوگيري از تشكيل زنگ است.

سيليكات‌ها براي از بين بردن روغن و موم و خس و خاشاك از پنبه در صنعت بافندگي استفاده مي‌شوند.

در كشاورزي، سيليكات‌هاي محلول يك ماده مغذّي مهم براي سلامتي گياه هستند و در مقادير كم باعث مقاومت گياه در برابر بيماري و افزايش بازده محصول مي‌گردند.

استفاده از سيليكات سديم باعث كاهش مقاومت اصطكاك گردشي تا ۵ درصد مي‌گردد كه منجر به مصرف كمتر سوخت خودروها و كاميون‌ها مي‌شود.

اين مواد به عنوان پوشش در الكترودهاي جوشكاري و مصالح سقف سازي (سيليكات‌هاي سديم مورد استفاده در فرمولبندي‌هاي پوشش‌دار كردن از نسبت ۰۰/۲ تا ۳۰/۳ هستند.

سيليكات‌هاي سديم در مقادير زياد به عنوان يك محصول اساسي براي كارخانجات اسيد سيليسيك به عنوان افزودني براي لاستيك‌ها و پلاستيك‌ها و صنعت پتروشيمي براي كاتاليزورهاي كراكينگ استفاده مي‌شوند.

سيليكات‌هاي سديم در صنعت پتروشيمي براي ساخت كاتاليزورهاي سيليكا-اكسيد آلومينيوم استفاده مي‌شود كه يكي از كاربردهاي آن بالا بردن عدد اكتان بنزين است.

سيليكات‌ها در پلاستيك‌ها براي استفاده در غذا و نوشيدني‌ها استفاده مي‌گردند.

در فرآيند چاپ، سيليكات‌هاي سديم بلوري باعث تشكيل رسوب سيليكا روي سطح فلزي مي‌گردند. سپس لايه حساس به نور روي سطح سيليكا رسوب مي‌كند. همچنين محلول‌هاي حاوي سيليكات براي برطرف كردن قسمت‌هاي گسترش يافته و غير گسترش يافته لايه حساس به نور بسته به اينكه صفحه مثبت يا منفي باشد به كار مي‌روند.

سيليكات سديم براي مُهر و موم كردن نشت در سرعت‌گير جاده‌ها و نيز وسايل اِطفاي حريق استفاده مي‌شود.

یکی از کاربردهای سدیم سیلیکات مایع (چسب کارتن) در تعمیر خودرو می باشد. این ماده می تواند جهت پرکردن شکاف ها و درزهای سرسیلندر ماشین استفاده شود بدین ترتیب که این ماده را از طریق رادیاتور به سیستم اضافه می نماید و پس از گردش آب به سرسیلندر میرسد و در دمای ۱۰۰ تا۱۵۰ درجه آب خود را ازدست می دهد و بعنوان چسب واشر عمل می نماید و از روغن سوزی ماشین جلوگیری بعمل می آورد.

سيليكات سديم خنثي به شكل مايع براي استفاده در صنعت دارويي و آرايشي مخصوصاً خمير دندان به عنوان جلا دهنده استفاده مي‌گردد.

 

 برای خشک کردن سیلیکات سدیم مایع دماهاي زياد و مستقیم ممکن است عملي نباشد که در این صورت باید فيلم‌هاي سيليكات و پوشش‌ها در معرض دماي اوليه‌اي كه خيلي زياد است قرار نگيرند بلكه دما در ابتدا به كندي تا حدود ۹۸ درجه سانتیگراد برسد و در اين دما بماند تا بيشتر آب سیلیکات سدیم مایع برطرف شود، سپس دما زياد شود تا به مقدار مورد نظر ۱۵۰ الي ۳۷۰ درجه سانتیگراد برسد. گرما دادن با لامپ مادون قرمز براي خشك كردن فيلم‌هاي سيليكات مفيد است.

برای افزایش مقاومت سيليكات سديم در برابر آب ، از  واكنش با يك اسيد يا نمك مشخصي همچون اسيد بوريك، اسيد فسفريك، سديم سيليكوفلوئوريد و فسفات آلومينيوم استفاده می شود.

سیلیکات سدیم به دو روش خشک و تر قابل تولید است .

سیلیکات سدیم مایع   ( Liquid Sodium Silicate )    محلول در آب بوده  و  دمای ذوب آن  C ْ۱۰۸۸  می باشد.

دیدگاه ها غیر فعال شده اند.

This site is protected by wp-copyrightpro.com